zamknij
Menu
~ Pracownia artystyczna ~
Ojczyzną ikony było Bizancjum. Pierwsze ikony powstawały na przełomie IV i V wieku w basenie Morza Śródziemnego od Syrii po Egipt, od bizantyjskiego Wschodu po karoliński Zachód. Wszystkie ikony opierają się na tajemnicy wcielenia i są ikonami Chrystusa, a więc nie tylko te, które ukazują Oblicze Jezusa Chrystusa, ale także nawiązujące do najważniejszych momentów Jego ziemskiego życia, przedstawiające Jego boską Matkę. Również ikony świętych Pańskich. Oprócz wymiaru chrystologicznego zawarty jest w ikonie wymiar antropologiczny. Jezus Chrystus jest i Bogiem i człowiekiem - Bogiem, który przyjął ludzką naturę, zgodnie z klasyczną formułą IV soboru Chelcedońskiego z 451 roku...
TO CIEKAWE, POWIEDZ WIĘCEJ!
O mnie
Nazywam się Rozalia Czapla. Technik pisania ikon uczyłam się w Pracowni Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia w Krakowie. Ukończyłam warsztaty artystyczne z ikonopisania na poziomie podstawowym, zaawansowanym i profesjonalnym, obejmujące również wykłady z teologii i estetyki ikony. Poszerzyłam swoją wiedzę o kurs pozłotnictwa, mozaiki i technologii sztuki bizantyjskiej. Stale rozwijam wiedzę z zakresu ikony - zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.
Proces pisania ikony rozpoczynam od wyboru deski z drzewa liściastego. Deska przeklejana jest klejem króliczym, a następnie naklejane jest płótno. Kolejnym etapem pracy jest nałożenia kilkunastu warstw gruntu kredowo-klejowego. Grunt uzyskujemy poprzez połączenie w odpowiednich proporcjach kredy szampańskiej i kleju króliczego. Po wyszlifowaniu gruntu przenoszę szkic.
Tłem dla świętego wizerunku najczęściej jest złoto, które może być położone na mat, połmat i połysk. Następnym etapem jest proces malarski pisania ikony techniką tempery jajowej. Pigment łączę z medium (wino i żółtko jaja kurzego).
Zakończeniem procesu pisania ikony jest jej opisanie. Napisy nadają imię ikonie; wykonuje się je w języku greckim lub cerkiewno-słowiańskim. Część malarska zabezpieczana jest werniksem.
Ikony są poświęcone.
Osiągnięcia, wystawy, wernisaże
- Wystawa ikon i wykład z procesu powstawania ikony. Dom Świętego Józefa Dom Księży Emerytów w Katowicach, kwiecień 2013r.
- Wystawa ikon. Dom Kultury w Jaworznie (Jeleń), grudzień 2012 r.
- Przekazanie ikony Matki Bożej Częstochowskiej do parafii Paryż, październik 2012r.
- Wystawa ikon w Parafii Nawiedzenia NMP w Będzinie Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, wrzesień 2012r.
- Wystawa ikon Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie filia Płaza, marzec 2012r.
- Sacrum w sztuce - Ikony: wykład dotyczący procesu powstawania ikon, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, październik 2011r.
- Wystawa ikon Wernisaż jaworznickich artystów w ramach 110-lecia Jaworzna, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, wrzesień 2011r.
- Wystawa ikon, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, wrzesień 2011 r.
- Wystawa ikon, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, kwiecień 2010r.
- Wystawa ikon. Zespół Szkół Zawodowych w Jaworznie, listopad 2011 r.
- Udział w Międzynarodowych XVI Targach Konserwatorskich i VIII Targach Kościoła, Toruń, październik 2011r.
- Udział w Targach Ikon w Sanoku, lipiec 2009, 2010, 2011, 2012r.
- Wystawa ikon i wykład z procesu powstawania ikony dla uczniów OHP w Jaworznie.
- Wystawa ikon i wykład z procesu powstawania ikony - Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu.
- Zajęcia artystyczne dla dzieci: „Tworzymy ikony” 2011r., „Malujemy na szkle” 2012r., „Figurki z makaronu” 2013r.
- Ikona Trójcy Świętej wg Rublowa (format 1x1), Trzebinia
- Wystawa ikon z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Sztuki Sakralnej Ecclesia - Skansen, Miejska Galeria Sztuki im. Władysława Hr. Zamoyskiego, Zakopane 2006r., Dom Polski w Budapeszcie, XII Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej 2006r.