zamknij
Menu
~ Pracownia artystyczna ~
Ikona łączy w sobie tradycje tysiącletniej kultury i głębokiej religijności cywilizacji przedchrześcijańskiej. Człowiek każdej epoki, a tym bardziej epoki medialnej, potrzebuje zewnętrznych środków wyrazu dla swojego wewnętrznego życia religijnego. W tradycji Kościoła wschodniego, wyrażonej tekstami soborowych uchwał, ikona jest sakramentalnym uczestniczeniem istoty Boga. Miejscem spotkania, gdzie Bóg jest obecny. Mówiąc poetycko: ikona jest miejscem, w którym styka się niebo z ziemią. Ikona jest oknem nieba. To teofania, gdzie objawia się Bóg człowiekowi...
TO CIEKAWE, POWIEDZ WIĘCEJ!
O mnie
Nazywam się Rozalia Czapla. Technik pisania ikon uczyłam się w Pracowni Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia w Krakowie. Ukończyłam warsztaty artystyczne z ikonopisania na poziomie podstawowym, zaawansowanym i profesjonalnym, obejmujące również wykłady z teologii i estetyki ikony. Poszerzyłam swoją wiedzę o kurs pozłotnictwa, mozaiki i technologii sztuki bizantyjskiej. Stale rozwijam wiedzę z zakresu ikony - zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.
Proces pisania ikony rozpoczynam od wyboru deski z drzewa liściastego. Deska przeklejana jest klejem króliczym, a następnie naklejane jest płótno. Kolejnym etapem pracy jest nałożenia kilkunastu warstw gruntu kredowo-klejowego. Grunt uzyskujemy poprzez połączenie w odpowiednich proporcjach kredy szampańskiej i kleju króliczego. Po wyszlifowaniu gruntu przenoszę szkic.
Tłem dla świętego wizerunku najczęściej jest złoto, które może być położone na mat, połmat i połysk. Następnym etapem jest proces malarski pisania ikony techniką tempery jajowej. Pigment łączę z medium (wino i żółtko jaja kurzego).
Zakończeniem procesu pisania ikony jest jej opisanie. Napisy nadają imię ikonie; wykonuje się je w języku greckim lub cerkiewno-słowiańskim. Część malarska zabezpieczana jest werniksem.
Ikony są poświęcone.
Osiągnięcia, wystawy, wernisaże
- Wystawa ikon i wykład z procesu powstawania ikony. Dom Świętego Józefa Dom Księży Emerytów w Katowicach, kwiecień 2013r.
- Wystawa ikon. Dom Kultury w Jaworznie (Jeleń), grudzień 2012 r.
- Przekazanie ikony Matki Bożej Częstochowskiej do parafii Paryż, październik 2012r.
- Wystawa ikon w Parafii Nawiedzenia NMP w Będzinie Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu, wrzesień 2012r.
- Wystawa ikon Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie filia Płaza, marzec 2012r.
- Sacrum w sztuce - Ikony: wykład dotyczący procesu powstawania ikon, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, październik 2011r.
- Wystawa ikon Wernisaż jaworznickich artystów w ramach 110-lecia Jaworzna, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, wrzesień 2011r.
- Wystawa ikon, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, wrzesień 2011 r.
- Wystawa ikon, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie, kwiecień 2010r.
- Wystawa ikon. Zespół Szkół Zawodowych w Jaworznie, listopad 2011 r.
- Udział w Międzynarodowych XVI Targach Konserwatorskich i VIII Targach Kościoła, Toruń, październik 2011r.
- Udział w Targach Ikon w Sanoku, lipiec 2009, 2010, 2011, 2012r.
- Wystawa ikon i wykład z procesu powstawania ikony dla uczniów OHP w Jaworznie.
- Wystawa ikon i wykład z procesu powstawania ikony - Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu.
- Zajęcia artystyczne dla dzieci: „Tworzymy ikony” 2011r., „Malujemy na szkle” 2012r., „Figurki z makaronu” 2013r.
- Ikona Trójcy Świętej wg Rublowa (format 1x1), Trzebinia
- Wystawa ikon z Chrześcijańskim Stowarzyszeniem Sztuki Sakralnej Ecclesia - Skansen, Miejska Galeria Sztuki im. Władysława Hr. Zamoyskiego, Zakopane 2006r., Dom Polski w Budapeszcie, XII Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej 2006r.