STRONA GŁÓWNA MENU KONTAKT

zamknij

Menu

~ Pracownia artystyczna ~

W miejscu, gdzie spotyka się bóstwo z człowieczeństwem, dotykamy naszego wybawienia. Dlatego zasadniczą podstawą teologiczną ikony jest prawda o Wcieleniu. Synod Trullański w 692 roku, wychodząc od prawdy o Wcieleniu, uznał za możliwe i celowe przedstawianie Osób Boskich za pomocą środków materialnych. Rozwój sztuki kościelnej dokonywał się nieprzerwanie, oraz zasadniczo w jednym kierunku, który prowadził od prostych znaków informacyjnych poprzez symbole, pełne treści i mocy, do świętego obrazu, czyli ikony we właściwym sensie...

TO CIEKAWE, POWIEDZ WIĘCEJ!

O mnie

Rozalia Czapla Pisanie ikon, ikony na zamówienie, na prezent...

Nazywam się Rozalia Czapla. Technik pisania ikon uczyłam się w Pracowni Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia w Krakowie. Ukończyłam warsztaty artystyczne z ikonopisania na poziomie podstawowym, zaawansowanym i profesjonalnym, obejmujące również wykłady z teologii i estetyki ikony. Poszerzyłam swoją wiedzę o kurs pozłotnictwa, mozaiki i technologii sztuki bizantyjskiej. Stale rozwijam wiedzę z zakresu ikony - zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.

Proces pisania ikony rozpoczynam od wyboru deski z drzewa liściastego. Deska przeklejana jest klejem króliczym, a następnie naklejane jest płótno. Kolejnym etapem pracy jest nałożenia kilkunastu warstw gruntu kredowo-klejowego. Grunt uzyskujemy poprzez połączenie w odpowiednich proporcjach kredy szampańskiej i kleju króliczego. Po wyszlifowaniu gruntu przenoszę szkic.

Tłem dla świętego wizerunku najczęściej jest złoto, które może być położone na mat, połmat i połysk. Następnym etapem jest proces malarski pisania ikony techniką tempery jajowej. Pigment łączę z medium (wino i żółtko jaja kurzego).

Zakończeniem procesu pisania ikony jest jej opisanie. Napisy nadają imię ikonie; wykonuje się je w języku greckim lub cerkiewno-słowiańskim. Część malarska zabezpieczana jest werniksem.

Ikony są poświęcone.

Osiągnięcia, wystawy, wernisaże

Ikona: sztuka pisania ikon - wystawy, prelekcje