STRONA GŁÓWNA MENU KONTAKT

zamknij

Menu

~ Pracownia artystyczna ~

Ojczyzną ikony było Bizancjum. Pierwsze ikony powstawały na przełomie IV i V wieku w basenie Morza Śródziemnego od Syrii po Egipt, od bizantyjskiego Wschodu po karoliński Zachód. Wszystkie ikony opierają się na tajemnicy wcielenia i są ikonami Chrystusa, a więc nie tylko te, które ukazują Oblicze Jezusa Chrystusa, ale także nawiązujące do najważniejszych momentów Jego ziemskiego życia, przedstawiające Jego boską Matkę. Również ikony świętych Pańskich. Oprócz wymiaru chrystologicznego zawarty jest w ikonie wymiar antropologiczny. Jezus Chrystus jest i Bogiem i człowiekiem - Bogiem, który przyjął ludzką naturę, zgodnie z klasyczną formułą IV soboru Chelcedońskiego z 451 roku...

TO CIEKAWE, POWIEDZ WIĘCEJ!

O mnie

Rozalia Czapla Pisanie ikon, ikony na zamówienie, na prezent...

Nazywam się Rozalia Czapla. Technik pisania ikon uczyłam się w Pracowni Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia w Krakowie. Ukończyłam warsztaty artystyczne z ikonopisania na poziomie podstawowym, zaawansowanym i profesjonalnym, obejmujące również wykłady z teologii i estetyki ikony. Poszerzyłam swoją wiedzę o kurs pozłotnictwa, mozaiki i technologii sztuki bizantyjskiej. Stale rozwijam wiedzę z zakresu ikony - zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.

Proces pisania ikony rozpoczynam od wyboru deski z drzewa liściastego. Deska przeklejana jest klejem króliczym, a następnie naklejane jest płótno. Kolejnym etapem pracy jest nałożenia kilkunastu warstw gruntu kredowo-klejowego. Grunt uzyskujemy poprzez połączenie w odpowiednich proporcjach kredy szampańskiej i kleju króliczego. Po wyszlifowaniu gruntu przenoszę szkic.

Tłem dla świętego wizerunku najczęściej jest złoto, które może być położone na mat, połmat i połysk. Następnym etapem jest proces malarski pisania ikony techniką tempery jajowej. Pigment łączę z medium (wino i żółtko jaja kurzego).

Zakończeniem procesu pisania ikony jest jej opisanie. Napisy nadają imię ikonie; wykonuje się je w języku greckim lub cerkiewno-słowiańskim. Część malarska zabezpieczana jest werniksem.

Ikony są poświęcone.

Osiągnięcia, wystawy, wernisaże

Ikona: sztuka pisania ikon - wystawy, prelekcje