STRONA GŁÓWNA MENU KONTAKT

zamknij

Menu

~ Pracownia artystyczna ~

Ikona łączy w sobie tradycje tysiącletniej kultury i głębokiej religijności cywilizacji przedchrześcijańskiej. Człowiek każdej epoki, a tym bardziej epoki medialnej, potrzebuje zewnętrznych środków wyrazu dla swojego wewnętrznego życia religijnego. W tradycji Kościoła wschodniego, wyrażonej tekstami soborowych uchwał, ikona jest sakramentalnym uczestniczeniem istoty Boga. Miejscem spotkania, gdzie Bóg jest obecny. Mówiąc poetycko: ikona jest miejscem, w którym styka się niebo z ziemią. Ikona jest oknem nieba. To teofania, gdzie objawia się Bóg człowiekowi...

TO CIEKAWE, POWIEDZ WIĘCEJ!

O mnie

Rozalia Czapla Pisanie ikon, ikony na zamówienie, na prezent...

Nazywam się Rozalia Czapla. Technik pisania ikon uczyłam się w Pracowni Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia w Krakowie. Ukończyłam warsztaty artystyczne z ikonopisania na poziomie podstawowym, zaawansowanym i profesjonalnym, obejmujące również wykłady z teologii i estetyki ikony. Poszerzyłam swoją wiedzę o kurs pozłotnictwa, mozaiki i technologii sztuki bizantyjskiej. Stale rozwijam wiedzę z zakresu ikony - zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej.

Proces pisania ikony rozpoczynam od wyboru deski z drzewa liściastego. Deska przeklejana jest klejem króliczym, a następnie naklejane jest płótno. Kolejnym etapem pracy jest nałożenia kilkunastu warstw gruntu kredowo-klejowego. Grunt uzyskujemy poprzez połączenie w odpowiednich proporcjach kredy szampańskiej i kleju króliczego. Po wyszlifowaniu gruntu przenoszę szkic.

Tłem dla świętego wizerunku najczęściej jest złoto, które może być położone na mat, połmat i połysk. Następnym etapem jest proces malarski pisania ikony techniką tempery jajowej. Pigment łączę z medium (wino i żółtko jaja kurzego).

Zakończeniem procesu pisania ikony jest jej opisanie. Napisy nadają imię ikonie; wykonuje się je w języku greckim lub cerkiewno-słowiańskim. Część malarska zabezpieczana jest werniksem.

Ikony są poświęcone.

Osiągnięcia, wystawy, wernisaże

Ikona: sztuka pisania ikon - wystawy, prelekcje